Bryggeriene må få selge eget sterkøl direkte fra bryggeriet
Å la produsenten beholde større deler av verdiskapingen sikrer det store mangfoldet av bryggerier og den næringsvirksomheten de representerer i hele Norge.
Å la produsenten beholde større deler av verdiskapingen sikrer det store mangfoldet av bryggerier og den næringsvirksomheten de representerer i hele Norge.
De norske særavgiftene på øl og brus er mye høyere enn i nabolandene. Det driver opp grensehandelen.
Høye avgifter på norsk drikke gjør at mange handler i Sverige, og at Norge taper arbeidsplasser og verdiskaping.
Bryggeri- og drikkevareforeningens kompetansestipend er et årlig stipend på kr 75 000 som deles ut til ansatte i medlemsbedrifter.
Drikkevarebransjen er en næring med høy innovasjonsgrad, noe som stiller krav til oppdatert kunnskap.
Denne gangen går stipendet til en ansatt i Roma Mineralvannfabrikk på Lillestrøm, nærmere bestemt produktutvikler og produksjonssjef Are Martin Granum. Han vil bruke stipendet til å ta kurs i siderproduksjon ved Nordic International Cider Education.
Regjeringen varsler i nyhetsoppslag at den før sommeren vil legge frem et lovforslag som åpner for direktesalg av egne alkoholprodukter ved produksjonsstedet. Det er et viktig og positivt steg. Samtidig tyder signalene så langt på at ordningen kan bli så begrenset og krevende at den ikke gir den effekten Stortinget og næringen har ønsket.
Grensehandelen er allerede unaturlig høy, og nå ligger alt til rette for at den skal øke ytterligere, ifølge Bryggeri- og drikkevareforeningen.